Aktywna Mama – czyli jak zdrowo i aktywnie spędzić 9 miesięcy ciąży. CZ. I
Ciąża w przekonaniu wielu osób kojarzy się z leżeniem i odpoczynkiem, uważaniem na siebie i dziecko, jedzeniem za dwoje i dogadzaniem sobie. Te stare poglądy nierzadko rujnują niejedną piękną sylwetkę z przed ciąży i doprowadzają do płaczu po rozwiązaniu. Kochane, Kochani (jeśli czytają to mężczyźni, a mam nadzieję, że tak:)) te 9 miesięcy wcale nie musi być czasem radosnego leniwego oczekiwania na maleństwo! Powinniście zdać sobie sprawę już teraz, że im aktywniej przed ciążą i w jej trakcie, tym lepiej dla Was podczas porodu i po ciąży! Jak zdrowo i aktywnie spędzić ten czas?
Po pierwsze – Aktywnie!
Nasze Babcie i Mamy ciężko pracowały w polu, w gospodarstwie podczas ciąży, rodziły dziecko i za dwie godziny szły dalej w pole. Dziś na myśl o tym łapiemy się za głowę w niedowierzaniu! „Takie były czasy” – ktoś powie, „dziś jest inaczej” – to prawda. Ale wcale nie musimy leżeć na lewym boku i stronić od wszelkich prac, noszenia zakupów i gimnastyki. Powinnyśmy ćwiczyć, ruszać się żeby być przygotowanymi do porodu, który jest porównywalny ubytkiem kalorycznym i fizycznym do maratonu!
Ćwiczyć możemy jedynie wtedy, gdy ćwiczyłyśmy przed ciążą, ciąża nie jest zagrożona oraz gdy Wy czujecie się przede wszystkim dobrze fizycznie. Psychicznie, wiem, że może być czasami lepiej, czasami gorzej, dlatego bardzo ważne jest samopoczucie w ciąży i umiejętność rozróżnienia lenia od złego samopoczucia;)
Jeśli dominuje leń, to trzeba go wygonić!:)
Jakie treningi stosować w ciąży?
Trening w ciąży różni się intensywnością oraz wariantami niektórych ćwiczeń.
Intensywność – pamiętajmy, że już od pierwszych chwil ‘pompujemy’ za dwoje, więc jeśli Nam bardzo przyspiesza puls, to maluch też to odczuwa! Najlepsze tętno, to takie które nie przekracza 130 uderzeń na minutę, lub po prostu 60% maksymalnych możliwości. Nie pobijajmy tego zakresu. Ciąża to nie czas na bicie rekordów, ale czas na świadomy, zdrowy, wzmacniający trening całego ciała i umysłu.
Najlepsze dla ciała i ducha w ciąży są wspomniane ćwiczenia całego ciała, nawet mięśni brzucha!
Musimy znać tylko odpowiednie warianty danych ćwiczeń, aby móc bezpiecznie ćwiczyć. Nie powinnyśmy ‘cyrkować’, czyli wykonywać pozycji, które grożą upadkiem. Wszystkie ćwiczenia zostaną omówione w poradniku, który dla Was przygotowuję:)
A teraz poznajcie korzyści, jakie będą płynęły z aktywności fizycznej podejmowanej w ciąży:
– poprawa krążenia
– zapobieganie żylakom, opuchliznom
– zapobieganie wzdęciom, zaparciom i innych dolegliwości gastrycznych
– zapobieganie bólom kręgosłupa i drętwieniu kończyn
– redukcja ospałości, zmęczenia i poprawa jakości snu
– dostarczenie większej ilości tlenu do organizmu Twojego i dziecka
– pomoc w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała
– zwiększenie wytrzymałości mięśni
– pomoc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, nawet jeśli pozwalamy sobie na ‘grzeszki;)’
– przyspieszenie przemiany materii
– obniżenie ryzyka depresji po porodzie, tzw. „baby blues”
– skrócenie czas porodu i połogu
– uelastycznienie skóry oraz mięśni krocza
– znaczna poprawa nastroju :)
Mam nadzieję, że wyżej wymienione korzyści przekonały Was do podjęcia aktywności i że zaczniecie już teraz dbać o swoje ciało!:)
Macie pytania? Boicie się same zacząć? Napiszcie do mnie!:) Zapraszam Was na wspólny, bezpieczny i zdrowy trening!:)
Wasza Trener Paulina