28
06
2017
Trener Personalny Paulina Socha

AKTYWNA MAMA – CZYLI JAK ZDROWO I AKTYWNIE SPĘDZIĆ 9 MIESIĘCY CIĄŻY cz. II

W poprzednim artykule http://bit.ly/2s9Flx7 pisałam o tym, że czas ciąży (o ile nie jest ona zagrożona) należy spędzać aktywnie. Dziś przeczytacie o tym, jak zdrowo go przej(e)ść :)

Ciąża – magiczne 9 miesięcy, w których raz jest pod górkę, a raz z górki… Takie uroki. Jednak wszystko mija w chwili, gdy trzymamy na rękach nasze maleństwo – tak mówią wszystkie Matki :)
O ile w czasie ciąży nie zwraca się uwagi na to, tak po ciąży wpadamy w szał odchudzania. Nie jest zdrowe ani jedno zachowanie, ani drugie, ponieważ prowadza one różnych chorób i powikłań, które w czasie ciąży grożą malcowi, a po porodzie grożą nam! Jak się ustrzec  się przed nadprogramowymi kilogramami?

post_img02

Pierwszym punktem w poprzednim artykule http://bit.ly/2s9Flx7 było hasło AKTYWNIE, a więc czas na…

Po drugie – Zdrowo!

Podczas ostatniej wizyty u ginekologa usłyszałam rozmowę dwóch kobiet, jedna z nich która była 5 tygodni po porodzie mówi: „no co?, nie zjem tego ciastka skoro karmię? Przecież nie mogę się odchudzać teraz”. … J tak myśli większość z nas, lecz jest to mylne!
Potrzeby kaloryczne w pierwszym trymestrze nie zwiększają się, zaczynają dopiero wzrastać od drugiego trymestru o ok. 300kcal, do trzeciego trymestru o ok. 500kcal i w okresie połogu oraz karmienia powinny zostać utrzymane w tych samych granicach.
Nie jedzmy za dwoje! Jednak stara zasada powtarzana przez nasze mamy czy babcie wcale nie służy naszym sylwetkom! To nie jedzenie za dwojga służy nam i naszemu dziecku, tylko jedzenie dla dwojga, a to oznacza:
mniejsze ale częstsze posiłki, ponieważ jedzenie ‘za zapas’ absolutnie się nie sprawdza!
– brak w potrawach cukrów prostych (pomijając naturalne cukry, np. owoce, miód, naturalne słodzidła)
– brak wzmacniaczy smaku
– brak w potrawach substancji konserwujących
– ograniczona ilość soli
– duża ilość warzyw wzbogacona zdrowymi tłuszczami dla lepszego przyswajania witamin
– odpowiednia ilość wypijanych płynów w ciągu dnia, ponieważ łożysko co godzinę filtruje ok. 450ml wody!
– umiarkowana, dopasowana do zapotrzebowania kalorycznego ilość węglowodanów i białek
– dostarczanie odpowiedniej ilości mikroelementów, oczywiście pod nadzorem lekarza.

Możemy też oczywiście zjeść lody czy ulubione łakocie, jednak powinnyśmy pamiętać, aby nie zastępowały one posiłków ani nie były jedzone  w mniejszych ilościach i częściej!

W ciąży pojawiające się problemy gastryczne typu zgaga, wzdęcia, zaparcia, mdłości są czymś normalnym, mimo że bardzo dla nas przykrym. Pewnych z nich, np. mdłości nie damy rady uniknąć, chyba że szczęśliwie nas ominęły;), natomiast pozostałe jesteśmy w stanie przynajmniej zahamować stosując się do wyżej wymienionych wskazówek. Wystarczy wyczyścić swój jadłospis i trochę zmniejszyć objętość posiłków, wyeliminować składniki których nie tolerujemy i powstrzymać się od pewnych produktów, a zgaga czy zaparcia szybko stanął się niemiłym wspomnieniem.

Macie pytania? Chcecie zacząć aktywny i zdrowy tryb życia w ciąży lub po porodzie?
Napiszcie lub zadzwońcie do mnie!
Serdecznie zapraszam Was Mamy do współpracy!:)

Wasza Trener Paulina

Avatar

autor: Paulina Socha

Komentarzy
0

Zostaw odpowiedź