Jak się pozbyć cellulitu?
Zmora naszych nóg, która wcale nie jest zależna od naszej tuszy.
Jak uporać się z cellulitem?
Powodem powstawania cellulitu są przede wszystkim zaburzenia mikrokrążenia – toksyny nie są odprowadzane we właściwy sposób
i gromadzą się w tkance tłuszczowej. Tkanka ta zaczyna się rozrastać i wywierać nacisk na otaczającą ją tkankę łączną, a tłuszcz zbija się w widoczne grudki.
Za powstanie cellulitu odpowiadają również estrogeny – żeńskie hormony płciowe. Cellulit tworzy się najczęściej na pośladkach, udach, brzuchu, ale
i ramionach. Może dotyczyć kobiet w każdym wieku, niezależnie od ich wagi.
Powstawaniu cellulitu “sprzyjają” problemy hormonalne, ale przede wszystkim sprzyja mu nadmiar słodyczy, przetworzona żywność, nadmiar soli, gazowane napoje, nafaszerowane antybiotykami mięso.
Nie sprzyja też siedzący tryb życia, unikanie sportu, palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu i kawa (słodzona, z mlekiem) w nadmiernych ilościach. Zaburzenia krążenia powodują również… obcisłe ubrania oraz buty na wysokich obcasach!
Jak się pozbyć cellulitu?
Po pierwsze zadbaj o to, co jesz – zacznij jeść warzywa (zwłaszcza zielone, czerwone i ciemne). Jedz owoce, ale nie objadaj się nimi, bo to oprócz witamin – wciąż cukier!
Zacznij pić wodę – odpowiednia ilość, czyli około 30ml na 1kg ciała – dziennie! Woda, to Twój obowiązek – nie możesz obwiniać skóry za swoje świadome zaniedbanie. Jej wygląd jest efektem tego, co Ty dla niej robisz..
Jedz węglowodany w umiarkowanej ilości i najlepiej te nisko przetworzone, czyli włącz do diety grube kasze, ciemne pieczywa i makarony, ryż al dente, warzywa skrobiowe z dodatkiem zdrowych tłuszczy.
Mięsa staraj się jeść dobrej jakości – postaw na jakość, nie na ilość. Zbyt duża ilość białka w diecie będzie obciążała Twoje nerki i powodowała osłabienie organizmu.
Kawa? Jak najbardziej, ale bez cukru i z odrobina mleka.
Pij zielona herbatę – ma mnóstwo antyoksydantów które sprzyjają oczyszczaniu organizmu!
Zacznij się ruszać i rozciągać! Po całym dniu siedzenia na pupie nogi są opuchnięte, bolą, w butach robi się ciasno… W ciągu dnia zaserwuj sobie “zestaw ćwiczeń dla księgowej;)” i kilka razy w ciągu dnia spróbuj:
– wspiąć się na palcach,
– prostować naprzemiennie nogi siedząc na krześle,
– zrobić skłon w dół n prostych nogach,
– zrobić kilka przysiadów,
– pokrążyć stawami skokowymi… to tylko propozycje, ale wykonywane regularnie na pewno dadzą efekt.
Ale gdy jesteś już w domu, to poćwicz. Koniecznie wybierz się na spacer, szybki marsz, na rower, pobiegaj, idź na trening, zrób trening w domu – powinnaś poprawiać krążenie właśnie za pomocą aktywności fizycznej!
Jakie ćwiczenia będą najlepsze aby pozbyć się cellulitu?
Każde ćwiczenia są dobre, ale moim zdaniem w poskromieniu pomarańczowej skórki najlepiej sprawdzą się ćwiczenia wytrzymałościowe i wzmacniające od wewnątrz mięśnie. Dodatkowo super również będą działały ćwiczenia rozciągające lub połączeniu ćwiczeń wzmacniających z dynamicznym rozciąganiem. Mam na to sposób, chcesz się przekonać?;)
Uwaga dla osób, które dźwigają ciężary!
Tkanka mięśniowa poddawana mocnym bodźcom, jakimi są ciężary i przez bilans dodatni kalorii stymulowana do rozrostu (np. pośladków, ud) przyzwyczaja się do takiego “życia”. Mięśnie nóg to duży mięsień, mięśnie są dosłownie przetwórnią kalorii, więc im większe są tym więcej tej energii potrzebują. Kolokwialnie mówiąc: im więcej bodźca (ciężar) i kalorii (odżywianie), tym lepiej rosną (zwiększają obwód i masę).
Jednak po zaprzestaniu intensywnych ćwiczeń i sfolgowaniu z dietą tkanka mięśniowa może mieć tendencję do otłuszczania się, czyli magazynowania energii na zapas.
Dlatego jeśli zamierzacie robić roztrenowanie, przerwę w ćwiczeniach, to zachowajcie przynajmniej rozwagę względem odżywiania, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji,jakimi może być pojawienie się cellulitu.
Również zaprzestanie brania środków stymulujących wzrost tkanki lub “spalaczy” sprzyja odkładaniu się energii na zapas w postaci tłuszczu.
Jakie zabiegi stosować na cellulit?
W walce z cellulitem świetnie sprawdzą się wszelkie masaże, szczotkowania, zabiegi oraz stosowanie dodatkowo balsamów, kremów, serum. Oczywiście samym smarowaniem nic nie zdziałamy, trzeba dołączyć do tego wytrwałość w działaniu i czas oraz siłę ewentualnych rąk:) ale gwarantuję Wam, że zarówno tkanka tłuszczowa na brzuch i na udach będzie znacząco maleć.
Musimy również pamiętać, że skóra to organ – potrzebuje czasu na wchłonięcie się i regenerację., dlatego cierpliwości :) Ona na pewno po czasie odwdzięczy się nam za dobre traktowanie :)
Trener Paulina :)