31
03
2020
Trener personalny Rzeszów Paulina Socha

Co oznaczają nasze”zachcianki”?

Uczucie, że coś jest smaczne, zależy od wielu czynników, np. w upalne dni bardziej solimy dania (często nieświadomie), ponieważ ciało traci sól,
gdy się pocimy. W gorące dni wolimy też dania chłodne i obniżające temperaturę, takie jak owoce czy sałatki. Ogólnie rzecz biorąc, smakują nam produkty zawierające składniki, których brakuje naszemu organizmowi (tu ciało daje znać, że czegoś potrzebuje), a jeśli czegoś zjemy lub wypijemy w nadmiarze, to przez jakiś czas będziemy tego unikać
– tak działa zdrowy organizm. Najbardziej wyrazistym przykładem jest wstręt do alkoholu, jaki odczuwa zdrowy człowiek nazajutrz po nadużyciu trunków.


Jakie są najczęstsze przyczyny zachcianek?

  • brak regeneracji, przewlekłe zmęczenie
  • brak odpowiedniej ilości snu
  • źle skomponowana lub uboga w makroskładniki, minerały i witaminy dieta
  • zbyt mała ilość zdrowych tłuszczów w diecie – pamiętaj tyje się od węglowodanów
  • zespoły chorobowe: insulinooporność
  • wahania poziomu cukru we krwi.
  • zaburzona gospodarka hormonalna (podwyższony lub zbyt obniżony kortyzol „hormon stresu”, zbyt mała ilość hormonów szczęścia – dopamina, serotonina, melatonina)
  • uzależnienie od cukru

 Nawet jeżeli przy wyborze kierujemy się wyglądem i smakiem, to mózgu nie oszukamy – on i tak potrafi wykrywać wartość odżywczą jedzenia. Dlatego zazwyczaj wybieramy jedzenie o wyższej zawartości tłuszczu
i cukru. Naukowcy na podstawie badań na myszach zdrowych oraz tych które maja uszkodzony gen MC4N (odpowiadający za otyłość) przypuszczają, że poszczególne szlaki neuronowe odpowiadające za wybór jedzenia o większej zawartości tłuszczu i cukru mogły się wykształcić zarówno u ludzi jak i zwierząt, pod wpływem okresowego głodu. Więc jeżeli kiedykolwiek stosowaliście głodówki lub niskokaloryczne diety, Wasz mózg będzie szukał kalorii!

Lepsze samopoczucie odczuwasz po zjedzeniu słodyczy?
Może w przeszłości uwielbiałaś się zajadać słodyczami, a potem odchudzałaś się? A może masz za dużo wydatku energetycznego i źle skomponowaną dietę?

Ochota na tłuste pokarmy może być jednak także objawem niedoboru kwasów tłuszczowych oraz witamin: A, K, D i E oraz wapnia.
Kwasy tłuszczowe są nam potrzebne m.in. po to, by substancje te zostały przyswojone przez organizm. Upodobanie do potraw bogatych w tłuszcz może być także sygnałem początków depresji.

Kwasy tłuszczowe wywołują bowiem w mózgu chemiczną reakcję, której efektem jest wzrost poziomu dopaminy – hormonu odpowiedzialnego m.in. za nasz dobry nastrój.

Wzmożona ochota na białko może być symptomem anemii z niedoboru żelaza. Może się on pojawić np. u wegetarian, ale także u osób, które jedzą za mało mięsa w stosunku do swoich potrzeb. Średnio człowiek powinien spożywać 100-150 g chudego mięsa na dobę, ale zdarza się,
że zapotrzebowanie to jest wyższe. Bywa też, że przyczyną anemii są zaburzenia wchłaniania żelaza.

Tak czy inaczej należy się przyjrzeć naszemu stylowi odżywiania oraz produktom, na które najczęściej mamy ochotę. Wnioski na podstawie powyższego artykułu wyciągniecie sami ;)

Jeśli macie problem z rozpoczęciem wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych do swojego jadłospisu, to napiszcie – pomogę Wam!:)

Wasza Trener Paulina

Avatar

autor: Paulina Socha

Komentarzy
0

Zostaw odpowiedź