24
04
2020
Trener personalny Rzeszów Paulina Socha

Płaski brzuch – wszystko to musisz o nim wiedzieć, aby go mieć!

Kochani,

Płaski brzuch to nie tylko niewielki BF w tej części ciała. Musicie to wiedzieć i zdawać sobie z tego sprawę, aby ze spokojną głowa podejść do tego tematu i codziennie rano nie frustrować się i nie zmieniać dietetycznych planów.

Brzuch to nasze centrum – tutaj zachodzą procesy trawienia, od których tak na prawdę zależymy. Nie będziemy działać bez energii, więc jedna z teorii którą ośmielam się dzielić, jest taka, że tkanka tłuszczowa tak bardzo “lubi” odkładać się w tym własnie miejscu, bo chroni to co ma najcenniejsze jelita, w których zachodzą procesy trawienia i wchłaniania substancji odżywczych z pokarmów.

Ułożenie ma znaczenie!
Nasze jelita są tuż pod naszą skórą na brzuchu, więc nie możemy się dziwić, że po zjedzeniu posiłku nasz brzuch trochę odstaje.
Zalecane dlatego jest jedzenie mniejszych a częstszych porcji, aby nie rozpychać niepotrzebnie organów.

Te działania powiększają obwód brzucha!
Możemy tu podzielić sobie działania powiększające brzuch ze względów pokarmowych oraz fizycznych, tak będzie najprościej Wam to wyjaśnić.

Działania związane z pokarmami-trawieniem:
– szybkie tempo jedzenie – “połykanie powietrza” powoduje gazy w jelitach a te powodują zwiększenie objętości brzucha,
– zjadłeś dużo niezdrowych przekąsek – następuje zatrzymanie wody podskórnej, co można nazwać kolokwialnie “oblaniem”
– zjadłeś produkty które mają dużo błonnika – znowu wzdęcia,
– zjadłeś produkty strączkowe – masz wzdęcia, więc znowu brzuch jest większy. Zapobiegać temu możesz przez odpowiednie przygotowanie potraw, np. moczenie strączkowych produktów w wodzie z sodą oczyszczoną i używanie odpowiednich przypraw, np. majeranku.
– jedzenie zbyt dużej ilość produktów laktozowych
– wypiłeś dużo gazowanych napojów (zwłaszcza piwa) – obwód żołądka, brzucha i pęcherza są zwiększone,
– często odczuwasz ból brzucha – masz stany zapale jelit – możesz masz nietolerancje pokarmowe?, warto to sprawdzić udając się na badania,
– Twoje jelita są “leniwe” – powinieneś jeść więcej produktów probiotycznych, np. kiszonych warzyw lub fermentowanych produktów mlecznych

Działania fizyczne sprzyjające powiększeniu brzucha:
siedzenie/chodzenie z nienapiętym brzuchem – pamiętaj, że bardzo ważne są pozycje w których często przebywasz. Siedząc i stojąc/chodząc należy zawsze napinać brzuch nawet nie ze względów estetycznych, co zdrowotnych – prawidłowo ułożona miednica zwiększa efektywność chodu oraz pracy jelit!
pogłębiona lordoza – częsta przypadłość, tzw. “kacza pupka” która powoduje obniżenie miednicy a uniesienie i wypchnięcie pupy w górę. Oczywiście nie jest ona wyrokiem, można ją niwelować odpowiednimi ćwiczeniami (jakimi? – wpis niedługo!:)
zbyt częste ćwiczenie “brzuszków” – o tak, to częsty błąd, ponieważ mięsień brzucha pracuje na zasadzie skurczu i rozkurczu tak samo jak biceps. Biceps lub każdy inny mięsień na skutek tych działań rośnie – tak samo rośną mięśnie brzucha.
Brzuch od “brzuszków” będzie mocny, wyrzeźbiony i płaski, ale gdy będzie napięty – wtedy widzimy efekt swojej pracy :) Jakie ćwiczenia są najlepsze na brzuch, jak je wykonywać i ile razy w tygodniu ćwiczyć brzuch? – o tym następny wpis! :)
budowa ciała – genetyka – kolejny problem, z którym możemy walczyć. Jedni będą walczyć w pocie czoła a inni bardzo łatwo go uzyskają – nasza budowa ciała też ma ogromny wpływa na to, w jaki sposób nasz brzuch będzie wyglądał. Dla przykładu: kobiety o budowie gruszki maja większa tendencje do otłuszczania się w dolnych partiach ciała i na brzuchu niż osoby o sylwetce chłopięcej (ale każdy jest inny i nie należy tego brac jako miernik najważniejszy)
choroby – autoimmunologiczne – każda alergia pokarmowa, choroby związane z tarczyca, problemy hormonalne – wszystkie rzutują na ogólny stan naszej sylwetki. Należy w takich przypadkach podejść do tematu indywidualnie i wraz z konsultacja lekarską opracować skuteczny plan żywieniowy i treningowy.
przebyta ciąża – pierwsza, druga czy każda kolejna będą zmieniały wygląd naszej sylwetki. Oprócz rozejścia się kości miednicy, rozchodzą się także nasze mięśnie, a zwłaszcza kresa biała. Częstym problemem jest rozejście się jej (na skutek bardzo słabych mięśni brzucha lub długotrwałego robienia ćwiczeń na m. prosty brzucha w ciąży) W takich przypadkach przed przystąpieniem do ćwiczeń fizycznych konieczna jest konsultacja z fizjoterapeuta i ginekologiem.

W moim odczuciu są to najważniejsze sprawy, o których musicie wiedzieć jeśli chodzi o utrzymanie efektu płaskiego brzucha.

A czy Wy znacie błędy, które odsuwają nas od efektu płaskiego brzucha? Podzielcie się w komentarzu!

Trener Paulina



Avatar

autor: Paulina Socha

Komentarzy
0

Zostaw odpowiedź